Mamy za sobą okres dwóch wojen światowych, które były prawdziwym koszmarem. Wydawałoby się, że można odetchnąć z ulgą, że to koniec wojny, koniec konfliktów…

Zatem dlaczego co chwilę wybuchają kolejne wojny? Przecież potwór, jakim była I i II wojna światowa został pokonany siłowo.

No właśnie – siła pokona wojnę, ale nie rewolucję, a rewolucja żyje w sercach ludzkich i dopóki my, ludzie nie pokonamy we własnym umyśle rewolucyjnych poglądów, naszpikowanych złością, nienawiścią, zazdrością i gniewem, wojny będą wybuchać ciągle.

Jak pisze abp. Fulton Sheen w książce pt. „Wojna i rewolucja”: „Pojęcie wojny obejmuje narody, sojusze, ludzi, armie, finansowanie produkcji obronnej, karabiny, czołgi. Pojęcie rewolucji obejmuje idee. Wojna operuje na planie horyzontalnym – ziemi, terytorium, ludzi; rewolucje w planie wertykalnym – ideologii, doktryny, dogmatów, wierzeń i filozofii życiowych”.

Może czas zrozumieć, że konflikty w naszym najbliższym otoczeniu są przyczynami wojny? Kiedy nie potrafisz wybaczyć, kiedy pozornie wybaczasz, a ciągle do tego wracasz.

Każdy z nas może być przyczyną wojny. Czas to sobie uświadomić.

Ewelina Szot