W kraju, gdzie większość ludzi jest katolikami i chodzi do kościoła nie tak łatwo jest całkowicie odsunąć ich od Boga. W innych krajach (zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej czy USA) wiara w Boga umiera. Tam Szatan wprost odwodzi ludzi od wiary, ale nie w Polsce…

            W Polsce działa przez LETNIOŚĆ.

            Mówi ludziom: „Chodźcie sobie do tego kościoła, śpiewajcie pieśni, odmawiajcie modlitwy, możecie iść nawet do spowiedzi przed świętami, byleby tylko wasze serca pozostały letnie, bylebyście nie zaczęli kochać Boga. Narzekajcie na swój los, idźcie na łatwiznę, róbcie wszystko dla siebie, nie dla innych”.

             W stosunku do większości ludzi metoda Diabła działa. Bo taki letni katolik nie ma sobie nic do zarzucenia: „Przecież do kościoła w niedzielę chodzę, do spowiedzi przed świętami idę, czasem nawet się pomodlę. Nikogo nie zabiłem, nic nie ukradłem; no to, o co chodzi?”

            Ogólnie króluje tu „bylejakość” i brak świadomości popełnionych grzechów.

            Ale powiedz, czy ty byś tak chciał, żeby twój mąż albo twoja żona, albo inna osoba, którą kochasz, była taka letnia w stosunku do ciebie? Zatem, jak się musi czuć Bóg, gdy ty tak do Niego podchodzisz?

Ewelina Szot