Prawie każdy zna ich brzmienie, ale czy wszyscy rozumieją, co one znaczą? No, bo jak masz ich przestrzegać, skoro nie wiesz, co dane przykazanie oznacza?

  1. Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną.

Pewnie większość myśli, żeby nie oddawać czci innym Bogom, jak Allah albo Budda. To też, ale nie tylko. Bogiem dla ciebie może być drugi człowiek (np. mąż, dziecko, wnuk) lub zwierzę, praca, piłka nożna, muzyka, itp.

Wszystko, co staje się ważniejsze od Pana Boga, staje się twoim prywatnym bogiem.

Na pierwszym miejscu powinien u ciebie stać Pan Bóg. Zapamiętaj to sobie!

  1. Nie będziesz brał imienia Pana Boga nadaremnie.

Ile razy zdarza ci się, że zawołasz „Boże” albo „Jezu” bez celu? Np. jak ci się coś wylało albo jak przesoliłeś zupę? Naprawdę myślisz, że to są ważne powody, by wzywać imienia Boga?

  1. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

To jest oczywiście uczestnictwo we Mszy Świętej: osobiste lub przez udział w transmisji, jeśli z różnych powodów nie możesz osobiście uczestniczyć we Mszy Świętej, ale także powstrzymywanie się od niepotrzebnych prac. Np. nie musisz robić prania w niedzielę, czy zmieniać opon w samochodzie, bez potrzeby .

  1. Czcij ojca swego i matkę swoją.

Pamiętaj, że jesteś na tym świecie dzięki twojemu ojcu i matce. Oni się o ciebie troszczyli, łożyli na twoje utrzymanie, wychowywali cię, dlatego winny jesteś im szacunek. Innych rodziców mieć nie będziesz, dlatego doceń to wszystko, co dla ciebie robili i robią.

  1. Nie zabijaj.

Czasem to przykazanie tłumaczy się: Nie morduj. Bo czym innym będzie zabicie kogoś w przypadku obrony np. ojczyzny, a czym innym będzie zabicie kogoś z premedytacją.

Oprócz odebrania komuś życia, to przykazanie będzie się też tyczyło kłamliwego plotkowania, bo to jest zabijanie słowem.

  1. Nie cudzołóż.

Tu też mamy do czynienia z wieloznacznością tego przykazania.

Nie cudzołóż, jako zdrada małżeńska i współżycie z inną osobą nie będąc z nią w związku małżeńskim.

A także: ” Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.” (Mt 5, 28)

Nie cudzołóż, jako zdrada Boga, wyrażająca się np. pójściem za modnymi poglądami, które dla świata są super, świetne, ale Bogu się nie podobają.

  1. Nie kradnij.

Przykazanie jasno wskazuje czego nie powinno się robić. Każde przywłaszczenie cudzej rzeczy jest kradzieżą, jednak często ludzie słowo „kradzież” zastępują innymi słowami, które mają załagodzić zaistniałą sytuację. Np. „Przyniosłem to z pracy. To nic, że za to nie zapłaciłem, ale mi się należało.

  1. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

Czyli nie plotkuj i nie obmawiaj. Nie przekazuj informacji, jeśli nie masz pewności, że jest ona w 100% prawdziwa. Nie masz takiej pewności, to po co przekazujesz to dalej?

A jeśli informacja jest z niepewnego źródła, to po co ją powtarzasz, często dodając coś od siebie, niby w formie niewinnego domysłu?

 

  1. Nie pożądaj żony bliźniego swego.

Myślisz, że zgrzeszysz dopiero wtedy, jak będziesz współżył z żoną twojego kolegi? A pożądanie jego żony jest w porządku?

 

  1. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Czy zazdrościsz komuś czegoś? Ale tak, chorobliwie i niezdrowo? Może zaczynasz komuś źle życzyć, byleby tylko rzecz, której pożądasz trafiła w twoje ręce?

Ewelina Szot