Jaki to jest człowiek naiwny?

Naiwność to bezkrytyczna ufność w słowa drugiego człowieka. Ślepa wiara, że drugi człowiek nigdy się nie myli, że ma zawsze rację. Znaczy to, że człowiek naiwny stawia człowieka na miejscu Boga. To drugi człowiek jest najważniejszy, a wszystko, co on powie jest niepodważalne.

Czy zatem postępujesz tak w relacjach z osobami, które kochasz? Z mężem, żoną, narzeczonym, narzeczoną, synem, córką itd.?

Czy może kochasz dojrzale?

Kocha dojrzale ten, kto nie zawsze postępuje wobec drugiego człowieka tak, że mu się to podoba, ale zawsze w najlepszy możliwy sposób dla niego. Miłość nie polega tylko na czułych słowach i czynach, ale czasem wymaga też upomnienia. Upominam cię, bo cię kocham i nie pozwolę, żebyś upadł jeszcze niżej, ale robię to z miłością i wyłącznie w 4 oczy.

Pan Jezus mówi:

 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.

Oznacza to, żeby nie dawać tego, co masz najlepsze komuś, kto na to nie zasługuje. Ten ktoś, komu to dajesz, musi to docenić, docenić ciebie, że dajesz mu twój czas, twoje zaangażowanie, twoją miłość.

Jeśli ten drugi człowiek nie umie postępować dojrzale, naucz go tego, a będziecie mieć szansę na prawdziwie zdrową i szczęśliwą relację.

Ewelina Szot