Co to znaczy być dorosłym? Czy dorosłym jest się po skończeniu 18 roku życia? Tak myślisz?

Kończąc 18 lat człowiek staje się pełnoletni, a nie dorosły i dojrzały.

Tak naprawdę niektórzy ludzie przez całe życie nie stają się dorośli i dojrzali. Mając nawet 50 lat, niektórzy jeszcze nie dorośli. Może i mają różne prawa, przysługujące osobom pełnoletnim, ale nadal zachowują się, jak dzieci. Nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i zrobić czegoś dla innych, myśląc cały czas o sobie.

Czasem 10-letnie dziecko może mieć więcej dojrzałości od kogoś o wiele starszego. A wszystko to wynika z przeżyć i doświadczeń, które wpłynęły na psychikę danego człowieka.

I właśnie w ten sposób, przeżycia, których doświadczył główny bohater książki J. R. R. Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – Bilbo Baggins, pozwoliły mu dorosnąć i dojrzale się zmienić.

Przed podróżą do Samotnej Góry, zamieszkałej przez smoka Smauga, pełnej skarbów, które smok sobie przywłaszczył, Bilbo jest niedojrzały, przyzwyczajony jest do wygody, a najważniejszą rzeczą są dla niego dobra materialne. Jest chory na tzw. smoczą chorobę, na którą choruje wielu współczesnych ludzi, a objawia się ona chciwością, materializmem i uważaniu pieniądza za rzecz najważniejszą na świecie.

Podróż uczy go dojrzałości, odpowiedzialności i gotowości oddania nawet swojego życia za innych. Wszystkie doświadczenia w czasie tej życiowej wędrówki mają pozytywny wpływ na zmianę jego osoby. Ta niebywała wyprawa z krasnoludami sprawia, iż Bilbo zaczyna być gotowy do poświęceń, przedkłada dobro swoich towarzyszy nad swój los. Z egoisty, myślącego tylko o sobie, zaczyna myśleć o innych, wczuwa się w ich sytuację.

Historia hobbita z powieści Tolkiena to tylko pozornie ”bajka dla dzieci”. To tak naprawdę historia charakteryzująca się przesłaniem o zabarwieniu mocno chrześcijańskim. Główny bohater jest symbolem każdego człowieka, a podróż do góry zamieszkiwanej przez smoka i pokonaniu go, to tak naprawdę twoja historia o dorastaniu i dojrzałości.

Bilbo – czyli każdy człowiek pokonuje smoka, czyli swoje wady, które zniewalają go i nie pozwalają zobaczyć, co w życiu jest naprawdę ważne.

Po zakończonej podróży tytułowy hobbit dorasta i zmienia się, a miały na to wpływ niełatwe, aczkolwiek budujące doświadczenia podczas odbytej wyprawy. Jest to nauka dla nas wszystkich. Trudne doświadczenia budują i otwierają nas na nowe możliwości.

Kiedy więc spotyka cię coś nieprzyjemnego, nie załamuj się, a podziękuj za to, bo to będzie dla ciebie cenna nauka.

 

Ewelina Szot