Tak naprawdę kluczem do zmiany całego świata jest zmiana własnej osoby.

Chcesz zmienić świat, zacznij od siebie. Twierdzisz, że ty sam nie masz żadnego wpływu na rzeczywistość dookoła? BŁĄD! Nawet nie wiesz, jak bardzo oddziałujesz na innych swoim zachowaniem. Myślisz, że twoje problemy, to tylko twoja sprawa? Nie! Kiedy wpadniesz w długi finansowe, i gdy komornik zapuka do twoich drzwi, ten fakt będzie miał też wpływ na twoją żonę/męża, dzieci.

Kiedy pokłócisz się z przyjacielem i będziesz zły, i sfrustrowany, twoje zachowanie odbije się na twoich najbliższych i na innych osobach, które będą mieć kontakt z tobą, a także z nimi. Zły humor rozprzestrzenia się, jak wirus, ale dobry humor też.

Kiedy ty masz dobry humor, pozytywnie wpływasz na inne osoby. Oni zaś przenoszą dobry humor na innych, a tamci na innych i w ten sposób pozytywne podejście do życia staje się powszechne. A wszystko zaczęło się od ciebie. Zupełnie jak w przypadku tego ziarnka gorczycy z przypowieści Jezusa.

Nie warto mówić komuś wprost: Zmień się. To ty się zmień i pokazuj swoim zachowaniem, jak należy postępować. Zachęcaj ludzi do pewnych zachowań, ale nie przymusem, a własnym zachowaniem. Pokazuj swoim życiem dobro i sprawiaj żeby inni chcieli żyć tak, jak ty – mając Jezusa u swego boku.

Ewelina Szot