Lubisz mieć zawsze rajcę? Niezależnie od tego czy masz słuszność w jakiejś sprawie, czy też nie? Czy zawsze chcesz postawić na swoim?
A czy zawsze warto? Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wolisz mieć rację, czy też wolisz mieć dobre relacje z tymi ludźmi, z którymi rozmawiasz?
Może masz rację w wielu sprawach, ale może czasem warto przemilczeć parę kwestii i odpuścić. Pozwolić „wygrać” tej drugiej stronie, a jednocześnie zachowując dobre stosunki z nią, tylko bez zbędnych wypowiedzi typu: „jest tak jak mówię, ale Ci ustąpię”. W ten sposób wcale nie poprawisz sytuacji.
Nie ma z góry określanego przepisu, kiedy powinieneś ustąpić. Sam to musisz wyczuć. I tu bardzo pomocna jest empatia, czyli umiejętność odczuwania stanów psychicznych innych osób. Zrozumienie, wczucie się w sytuację innej osoby, zastanowienie się, co ona czuje.
Czasem należy jednak tę drugą osobę uświadomić, że jej poglądy nie są słuszne, a dalsze jej postępowanie w taki sposób może mieć dla niej bądź dla innych ludzi negatywne skutki.
Reasumując, to Ty sam musisz wiedzieć, kiedy bronić swojego zdania, a kiedy odpuścić.

Ewelina Szot