Częstochowa kojarzy się przede wszystkim z Jasną Górą i sanktuarium Czarnej Madonny, tymczasem w mieście znajduje się również sanktuarium Najdroższej Krwi Chrystusa. Jest ono dostępne dla pielgrzymów dopiero od kilku lat, ale już zajmuje ważne miejsce wśród polskich sanktuariów eucharystycznych. Składa się na nie zespół obiektów, m.in. Dom Misyjny św. Wawrzyńca oraz Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi. W Domu Misyjnym przechowywana jest relikwia Przenajdroższej Krwi, czyli drobina ziemi z Golgoty, nasiąknięta krwią Chrystusa – dar Sióstr Przenajświętszej Krwi Chrystusa z Schellenbergu w Liechtensteinie.
W Domu Misyjnym mieści się także prowincjalat i nowicjat Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi znajduje się przy wejściu na teren sanktuarium i jest zwrócona w stronę sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Do wstąpienia do niej zachęca płaskorzeźba przedstawiająca Jezusa trzymającego w dłoni kielich i zapraszającego wraz z Maryją do przyjęcia go. Sanktuarium otacza Droga Krwi Chrystusa, na którą składa się 7 stacji.
Każdego 21 dnia miesiąca wierni mogą dostąpić indywidualnego błogosławieństwa relikwiarzem Krwi Chrystusa. W sanktuarium odpusty przypadają w święto Matki Królowej Przenajświętszej Krwi (w niedzielę najbliższą 24 maja) oraz Przenajdroższej Krwi Chrystusa (1 lipca).
W sanktuarium codziennie odbywa się adoracja przed relikwiarzem w kaplicy Domu Świętego Wawrzyńca. Co tydzień odprawiana jest Droga Krwi Chrystusa.
W każdy czwartek odprawiana jest uroczysta procesja, która przechodzi drogę między siedmioma Kaplicami Przelań Krwi Chrystusa.
Wierni wspominają 7 momentów przelania Krwi Zbawiciela: podczas obrzezania, modlitwy w Ogrójcu, biczowania, cierniem koronowania, na drodze krzyżowej, przy ukrzyżowaniu i przy otwarciu boku włócznią.