Gdy ktoś umiera, zostawia dzieciom cały swój majątek, zostawia wspomnienia i fotografie. A co zostawił nam Jezus? Nie zostawił nam swojego zdjęcia, ale swoją Osobę! Co więcej, nie wahał się wstrząsnąć niebem i ziemią, wszystkimi prawami natury i łaski, by dać nam siebie samego i stać się dobrem człowieka, jego Chlebem żywym. Eucharystia jest testamentem miłości Chrystusa, dziedzictwem, owocem Jego życia, ceną jego śmierci.  

Św. Julian Eymard


„Eucharystia sama w sobie jest największym cudem” – właściwie te słowa świętego Tomasza z Akwinu mówią wszystko i stanowią najlepsze wprowadzenie. Problem polega na tym, że nawet tajemnica może powszechnieć, a cud, który na ołtarzach świata mamy codziennie, niejako na wyciągnięcie ręki, już nie zachwyca, nie rodzi pytań. Czy gdyby wychodząc z kościoła po niedzielnej Eucharystii zapytać, czy w życiu choć raz było im dane uczestniczyć w cudzie, czy choćby o nim słyszeć, potrafiliby udzielić odpowiedzi.

Eucharystia kryje w sobie tajemnicę, która umyka zmysłom, na których dziś tak bardzo polegamy: wzrokowi, smakowi, dotykowi. Odwieczny i wszechmocy Bóg mały i bezbronny jak … chleb. Stworzyciel wszechświata ukryty pod zasłoną stworzenia, tymczasem „(…) gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów”.

Św. Teresa Lsieux


Komunia nie jest dla świętych, a dla tych, którzy chcą stać się święci. Leki podaje się chorym, jak słabym daje się jeść.

Św. Jan Bosko


Poznamy kiedyś, co Bóg czyni dla nas w każdej Mszy Świętej i jaki w niej dla nas gotuje dar. Jego Boska miłość tylko na taki dar zdobyć się mogła.

Św. Siostra Faustyna


 

Potęga Boża ujawnia się w cudach, które w Przenajświętszym Sakramencie wciąż się powtarzają:

Cud przemiany chleba w istotę ciała Chrystusowego i przemiany wina w istotę Jego krwi;

Cud obecności na naszych ołtarzach, nie przestając być obecnym w niebie;

Cud obecności swojej całkowitej w każdej Hostii, w każdej nawet cząstce;

Cud postaci chleba i wina, które się utrzymują bez żadnego ciała mającego smak i kolor;

Cud w tym, że to wszystko dzieje się za wymówieniem kilku słów przez kapłana przy ołtarzu.

Bł. Ksiądz Michał Sopoćko


Msza Święta, kiedy ją odprawiasz lub w niej uczestniczysz, powinna być dla ciebie tak wielka, nowa i radosna, jak gdyby dziś Chrystus po raz pierwszy zstąpił do łona Dziewicy i stał się człowiekiem albo wisząc na krzyżu, cierpiał i umierał za zbawienie ludzi.

Św. Tomasz a Kempis